PC sanitarinė diena

5 Comments


„Sanitarinė diena, lankytojus priimsime 2012.12.14. Galite naudotis kompiuteriais esančiais viešojoje bibliotekoje.“
O jei rimtai tai karts nuo karto viskam reikia „profilaktikos“ ar „sanitarinės dienos“, geriau išvengt bėdų nei jas taisyt. Bėdos visada atsitinka tada kai žūtbūt reikia kompiuterio, o profilaktiką galima atlikti tada kai turi laiko. Tai nusprendžiau pasidalint savo „sanitarinės dienos“ ypatumais.
 

Atsarginė duomenų kopija

Visų pirma reikia padaryt atsarginę duomenų kopiją, šiam pasauly visko būna ir kartais profilaktika pridaro bėdų, o ne padeda jų išvengti 🙂
Prie atsarginė kopijos vertėtų pridėti ir įdiegtų paketų sąrašą (kad būtų galima reikalui esant įrašyti tuos pačius paketus, pvz. sugedus sistemai, norint atkurti buvusią sistemą)
Komanda (archlinux):

sudo pacman -Qeq > ~/idiegti_paketai.txt

Visų paketų iš to sąrašo įdiegimas (archlinux):

 for x in $(cat ~/idiegti_paketai.txt); do pacman -S $x; done

Aš darau tik namų aplanko atsarginę kopiją, man visiškai negaila prarast filmų ar muzikos, viską kas reikalinga laikau namų aplanke.
Komanda:

tar -cvzf /paskirties/aplankas/home_back.tar.gz /home/naudotojas

Mano naudojama komanda (ji įdėta į bashrc alias, realiai nerašau tokios ilgos):

tar --exclude=/home/gymka/.wine --exclude=/home/gymka/.wine-chessmaster -cvzf /media/media2/home_back.tar.gz /home/gymka

Aš nedarau „wine“ failų kopijos, nes jie užima daug ir iš jų naudos nedaug. Reikalui esant žymiai patogiau iš naujo įdiegt programą.
Atsarginę failų kopiją laikau kitam fiziniam diske (pas mane 3 HDD, dėja) ir usb atmintinėje (ją laikau kitame kambaryje).

Nereikalingų failų šalinimas

Laikui bėgant prisikaupia daug nereikalingų failų, pvz. laikini failai, programų vertimai, ir t.t. Beto dar yra failų kuriuos verta pašalint saugumo/privatumo sumetimais. Čia į pagalbą ateina programa „bleachbit“, ji turėtų būti betkurio distributyvo saugykloj.
Programa paprasta ir aiški, išversta į Lietuvių kalbą, šiaip nereiktų jokių komentarų, bet pakomentuosiu. Atveriam programą („root“ teisėmis) -> Peržiūrim visas eilutes, pažymim/atžymim ką reikia. Pagal nutylėjimą „Sistema -> Lokalizacijos“ yra nepažymėta, bet mano nuomone tai nėra prasmės laikyt vertimų kurių nenaudoji, o mano sistemoj jie užėmė 600mb. Nustatymuose pasirenkam kurias kalbas palikti ir pažymim anksčiau minėtą langelį.  Spaudžiam „Peržiūra“, peržiūrim ką programa ruošiasi pašalinti ir jei viskas tenkina spaudžiam „Išvalyti“.

*.pac* failai (tik archlinux)

Bėgant laikui prisikaupia  visokių *.pac* failų, visi žinom kas jie ir kam jie reikalingi (kas nežino – archwiki). Savaime aišku geriausia konfigūraciją atnaujint iškart po paketo įdiegimo, bet kartais atnaujinimo metu nėra laiko/noro dar ir konfigūraciją atnaujint.
Surinkt visiem *.pac* failams naudoju programą „yaourt“ (ji skirta siųstis paketam iš AUR).

sudo yaourt -C

matom maždaug:

1 10/23/12 23:31:57 /etc/pam.d/lxdm.pacnew
2 10/28/12 16:24:15 /etc/yaourtrc.pacnew
3 11/22/12 16:20:58 /etc/fstab.pacnew
4 11/29/12 09:50:00 /etc/pacman.d/mirrorlist.pacnew
5 12/04/12 03:02:24 /etc/group.pacnew
6 12/04/12 03:02:24 /etc/gshadow.pacnew
7 12/04/12 03:02:24 /etc/passwd.pacnew
8 12/04/12 03:02:24 /etc/shadow.pacnew

Pradedam nuo pradžių, pasirenkam 1.

Jei pakeitimai nebūtini arba jie jau atlikti, parašom „:q“ ir išeinam nesaugodami failo. Tada yourt meniu pasirenkam „nustelbti“ (supress) ir naujas failas bus pašalintas.

Jei matom naują eilutę ir ją reikia tiesiog nukopijuoti surenkam „dp“.

Jei eilutė pasikeitė, paredaguojam ją. „Insert“ įeiti į redagavimo režimą, „Esc“ grįžti į komandų įvedimo režimą.

Kitos reikalingos „vimdiff“ komandos:
CTRL +W CTRL +W – pereiti į kitos pusės langą
yy – nukopijuoti eilutę
p – įklijuoti eilutę
]c – peršokti prie sekančio skirtumo

5 Comments (+add yours?)

 1. Liudas
  Gru 13, 2012 @ 21:22:00

  Super! Pavalysiu savo Arch’iką 🙂

  Atsakyti

 2. Ernestas
  Gru 13, 2012 @ 23:03:00

  Geriau naudoti:
  1 for x in $(cat ~/idiegti_paketai.txt); do yaourt -S $x; done
  Vietoje:1 for x in $(cat ~/idiegti_paketai.txt); do pacman -S $x; done

  Atsakyti

  • gymka
   Gru 14, 2012 @ 08:59:00

   pas mane tai yra tik keli paketai iš AUR ir tie patys nebūtini, tai man gerai ir pacman. Man visiškai nebūtina naudot yaourt.

   Atsakyti

 3. Ernestas
  Gru 13, 2012 @ 23:17:00

  In the end, pats straipsnis kažkaip senoviškai atrodo. Pati mintis apie sanitarinę dieną senovinė.  Juk automatizuoji viską ir pamiršti apie tuos „alias’us“ ir pan.
  Net jei kalbėtume apie Windows sistemas, ten viskas per AD ar ne per AD, su PowerShell ar be PowerShell, valdoma ne ką prasčiau nei Linux’e būtų valdomos sistemos per ssh. Jei jau MS produktas tiek pasiekė, tai turbūt ne veltui, o todėl, nes Linux turi advantage’ą.
  Kitas dalykas – jau nuo pat atsarginės duomenų kopijos darymo kyla klausimas kiek tai reikalinga. .pacnew failų ištrynimas spartumo ar disko vietos daug neduos. Tiksliau, visai nepajusit.
  Pacman cache pas mane iš viso primontuota ant tmpfs, kad nereikėtų trinti. O atsargai yra ir visados bus ARM.
  O šiaip… visas darbas su paketų sąrašu yra beprasmis, nes bandant su juo suinstaliuoti sistemą arba turėsite užkištą paketų sistemą su daug tuo metu jums jau nebereikalingų, bet vis dar instaliuojamų, programų, arba instaliacija užtruks ilgiau nei pačiam viską susiinstaliuoti.
  In the end… Jei daryti backup’us tai geriau incremental… Ne asmeninių failų (kurie šiaip jau geriausiai laikomi debesyse)… O root katalogo…

  Atsakyti

  • gymka
   Gru 14, 2012 @ 08:55:00

    Skaitei paskutinį sakinį? jei žmogus sugebės pasirašyt/perskaityt tą patį su sceanarijais jam šitas straipsnis neįdomus, čia parašiau tiem kas nesugeba/tyngi parašyt savo scenarijų. Viską automatizuot? visiškai nepritariu, jei tu nori „next next next“ naudok windows, man reikia matyt viską kas darosi sistemoj, aš turiu žinot ką koks procesas veikia, koki atnaujinimai įrašomi, ką koks atnaujinimas pakeičia, etc.
   ARM bus visada, o internetas tą ARM pasiekti?
   Kam laikyt asmeninius failus viešoj vietoj? net jei ir užšifruotus ir „patikimam“ debesy

   Atsakyti

Leave a Reply